Novináři poznali inovační firmy Moravskoslezského kraje

Ve středu 10.10.2012 jsme uspořádali inovační presstrip pro novináře a představili jsme jim inovační firmy Moravskoslezského kraje. Zaměřili jsme se nejen na regionální média – akce se účastnila zástupkyně TV Polar, zástupce Deníku Frýdecko-Místecko a Třinec a ČTK, ale také zástupci celostátních Hospodářských novin. Navštívili jsme dvě firmy ve Věděckotechnologickém parku v Ostravě (VTP), a to firmu Hella Autotechnik, s.r.o. a firmu Elcom a.s. 

Hella Autotechnik se pochlubila svými ostravskými konstruktéry, kteří na VTP sídlí od minulého roku. Předvedli nám ukázku některých svých „inteligentních“ automobilových světel, která se natáčejí např. při jízdě do zatáčky či na základě vyhodnocení záznamů z kamer řídí používání dálkových světel.

Firma Elcom, která byla vůbec prvním „obyvatelem“ VTP Ostrava nám předvedla zařízení na testování a měření kvality různých výrobků. Novináři se mohli přesvědčit jak složité je např. testování kvality skleněných zátek.  

Dále jsme novinářům představili firmu Dodávky automatizace, spol. s r.o.,  která zaujala zejména informací o  klastru ENVICRACK, jenž se zaměřuje na využití alternativních a obnovitelných zdrojů energie. Klastr, ve spolupráci jeho 28 členů, mezi nimiž je např. i  VŠB-TU Ostrava, pracuje na různých výzkumných projektech, z nichž nejzajímavější jsou např. akumulátorová lokomotiva či pyrolýzní jednotka na zpracování průmyslového odpadu a jeho přeměny na energii.

Nezůstali jsme však jen v Ostravě, novináře jsme zavedli rovněž do firmy Lanex v Bolaticích a VÚHŽ v Dobré.

V Lanexu nám představili výrobu různých lan, např. pracovních, horolezeckých, padákových nebo také jachtařských. Málokdo ví, že Lanex vyrábí i vlákna pro umělou trávu používanou např. na tenisová či fotbalová hřiště. Po trávě vyrobené z vláken v Lanexu se prohání i děti ve vedlejších Kravařích.

Poslední firmou, kterou jsme navštívili, bylo VÚHŽ v Dobré. Zde nám mj. představili i svoje špičkové zařízení na měření hladiny tekuté oceli při jejím kontinuálním lití. O šikovnosti pracovníků VÚHŽ a kvalitě jejich zařízení jistě svědčí i fakt, že měřicím přístrojem z Dobré mnohé světové hutnické firmy nahrazují i japonské měřiče, které jsou samy o sobě vzorem kvality.

Záměrem našeho inovačního presstripu bylo představit médiím Moravskoslezský kraj v jiném, pozitivním, světle, ne jako kraj s vysokou nezaměstnaností a s problematickým životním prostředím, ale jako kraj plný šikovných lidí a firem, které mají spoustu inovativních výrobků a jsou  konkurenční i na světových trzích.

 

zpět na seznam novinek