Byl vyhlášen absolutní vítěz soutěže Česká inovace 2014!

Celkovým vítězem soutěže Česká inovace, kterou každoročně pořádá stejnojmenná společnost se pro tento ročník stal projekt Výzkumného Technologického Institutu z Prahy „Pitná voda a peletky z prasečí kejdy“. Jde o získání pitné vody a peletek, kdy se odstředěním oddělí separát z prasečí kejdy (k dosušení a výrobě peletek) a fugát, který se fyzikální metodou bez použití chemie vyfiltruje na pitnou vodu. Při procesu nevzniká žádný další odpad.

V kategorii Inovační nápad se pak do finále probojoval projekt ČVUT Praha „Pohybový závitový mechanismus“. Jde o nový způsob vyřešení vzájemného odvalování pohybové dvojice šroub a matice, které dosud přístupné výrobky neposkytovaly. V kategorii Inovační hvězda pak porotu zaujal projekt firmy Projektmedia s.r.o. „MAGIC BOX“, což je interaktivní pomůcka na hraní určená pro  školky a jiná dětské zařízení.  V kategorii Inovativní firma pak zvítězil „Piezoelektrický snímač pro měření mechanické odezvy těla“ od společnosti LINET spol. s r. o., tedy snímač, který je schopný zachycovat mechanické odezvy krevního řečiště, měřit neinvazivně tepovou a dechovou frekvenci. V poslední kategorii Inovace ve veřejné správě uspěl Portál JSNS.cz od organizace Člověk v tísni, o. p. s., což je audiovizuální vzdělávací portál, který nabízí zdarma dokumentární filmy a zpracované aktivity do hodin online pro pedagogy a žáky.

Za Moravskoslezský kraj se soutěže Česká inovace zúčastnilo např. VÚHŽ, a.s., KVADOS a.s., společnost Railsformers či Krajský úřad Moravskoslezského kraje.

zpět na seznam novinek