ArcelorMittal Ostrava: Inovace jsou klíčem k budoucnosti záchytných systémů

ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je jediným výrobcem silničních svodidel a orientované elektrotechnické oceli v Česku.

Letos ostravská huť zahájila výrobu svodidel z nového materiálu. Ocel s povlakem Magnelis® oproti běžnému pozinkování ochrání ocelové svodidlo až dvakrát déle, tedy až 40 let. Dokáže to díky unikátnímu chemickému složení, neboť kromě zinku obsahuje i hliník a hořčík.

Nejzajímavější vlastností povlaku Magnelis® je jeho schopnost samoregenerace, kdy se povlak při drobném poškození dokáže sám opravit. Jakmile dojde k poškození svodidla, hořčík vytvoří nad rýhou či řezem ochrannou vrstvu, a ochrání jej před korozí. Za pár týdnů už původně poškozené místo není viditelné.

Magnelis® je výsledkem práce belgického centra výzkumu a vývoje ArcelorMittal v Ghentu. Ocel s povlakem Magnelis® prošla V České republice náročnými  osmiměsíčními korozními zkouškami. Během zkoušky v solné mlze  se prokázalo, že je skutečně kvalitnější a odolnější než klasické žárové zinkování ponorem. Zatímco po 500 hodinách v solné mlze zůstalo z klasického zinkového povlaku pouze 45 %, Magnelis® ztratil jen 15 %.

Instalace prvních svodidel s povlakem Magnelis® proběhla už v červenci na silnici I/11 a během srpna proběhne i na dálnici D1.

ArcelorMittal Ostrava je už několik desetiletí jediným českým výrobcem svodidel. Z ostravské huti, kde se záchytné systémy vyrábějí už od roku 1969, pochází více než 80 % svodidel na českých silnicích. Od počátku jejich výroby vyprodukovala ArcelorMittal Ostrava téměř 45 tisíc kilometrů svodidel. Takové množství by s rezervou vystačilo na to, aby se jimi obtočila Země kolem rovníku. Poslední novinou ostravské huti v oblasti svodidel je svodidlo se zvýšenou ochranu pro motorkáře.

zpět na seznam novinek