Průmysl 4.0 v ostravské huti ArcelorMittal

Závod Automatizace v ostravské huti ArcelorMittal aplikuje nejmodernější technologické přístupy v tradičním průmyslovém oboru – hutnictví.                            

Hutní výroba je poslední dobou čím dál více řízena počítačovými systémy. Je to vidět i v ostravské huti, kde již více než rok tým sedmi desítek odborníků, především programátorů a elektroprojektantů, pracuje na automatizaci klíčových provozů. Čeští i zahraniční specialisté vyvíjejí software pro konkrétní stroje i pro řízení celé výroby. Mezi aktuální projekty patří například automatický provoz hasicího vozu na koksovně či automatické vytlačování sochorů z pece na kontidrátové trati.

Závod Automatizace je rozdělený na dvě částí. První má na starosti řídicí systémy sloužící k ovládání strojů a zařízení na provozech. Vedle toho programátoři připravují projekty, aby vybraná zařízení mohla postupně přejít na autonomní práci, při které nebude potřeba žádná obsluha.

Druhá část automatizace se zabývá procesním řízením, modelováním a systémy, díky nimž se sleduje a řídí celá výroba na jednotlivých závodech. „Osmdesát procent práce, kterou jsme od začátku udělali, není vidět, protože se jedná o software. Naším cílem je automatický provoz, kdy se technologie řídí úplně sama, je autonomní,“ vysvětluje Roman Dudek z ArcelorMittal Ostrava, který má procesní automatizaci v huti na starosti. 

I přes větší využívání moderních technologií je v huti lidský faktor i nadále důležitý. Díky automatizaci obsluhy vybraných zařízení, bude možné využít potenciál stávajících zaměstnanců jinde. Konkrétně při výrobě oceli s vyšší přidanou hodnotou, kde je potřeba vyšší počet pracovníků než u běžných typů oceli. Tímto směrem se aktuálně ArcelorMittal Ostrava vydává – přechod z běžných typů oceli na nejnáročnější materiál a zvyšování podílu výrobků s vysokou přidanou hodnotou.

Ruku v ruce s otevřením nového závodu šel i požadavek na obsazení nově vytvořených pracovních pozic. „V Česku jsme měli problém najít potřebný počet kvalitních kandidátů, proto jsme se poprvé v historii obrátili také do ciziny. Nyní zaměstnáváme několik zkušených specialistů z Ukrajiny, Ruska, Běloruska a Slovenska,“ říká Lucie Matuszková, vedoucí náboru v ArcelorMittal Ostrava.

Nábor nových zaměstnanců pokračuje i nadále. Poptávka je zejména po MES programátorech a analyticích. V příštím roce budou otevřeny další pozice a uplatnění v huti tak nalezne více technických specialistů a odborníků.

 

zpět na seznam novinek