Ostravská Vysoká škola báňská má laboratoř s 3D tiskárnou kovů. Vytiskne i zuby

Na Vysoké škole báňské -Technické univerzitě Ostrava se 15. listopadu otevřela Laboratoř aditivní výroby s tiskárnou pro 3D tisk kovů. Aditivní technologie zasahují do různých výrobních oblastí, ať už se jedná o medicínu, automobilový, letecký nebo kosmický průmysl. Pro účely výzkumu, vývoje a výuky univerzitě přístroj zapůjčila společnost Renishaw. Studenti by tak měli mít přístup k těmto pokročilým inovativním technologiím.   


Laboratoř chce kromě samotného 3D tisku kovových prototypů přístroj využívat při vývoji a testování kovových prášků.

„Tisknout lze například slitiny titanu, hliníku, mědi a korozivzdornou nebo chrom-kobaltovou ocel. Univerzita vyzývá zvídavé studenty, kteří mají o technologii zájem, aby laboratoř kontaktovali. Spolupráci nabízí i firmám, které mají zájem a přemýšlí o využití výroby prototypů 3D tiskem kovů,“ řekla mluvčí univerzity Petra Halíková.


Technologie 3D tisku kovů se využívá například také pro výrobu prototypů, kloubních a dentálních náhrad či nástrojů a forem.  Aditivní výroba tak do jisté míry nahrazuje tu klasickou, například odlévání do pískových forem, která nemůže být z důvodu velikosti a složitosti dílů nebo časové náročnosti použita.

 Více informací o laboratoři a možnostech 3D tisku naleznete na webových stránkách.

zpět na seznam novinek