Unikátní myš ostravské firmy pomáhá handicapovaným!

V roce 2004 přivedla tehdy studenta Petra Uličného z Ostravy k podnikání nemoc jeho kamaráda. „Postupně ztrácel schopnost se hýbat, takže jsem se mu snažil pomoct a vymyslel mu způsob, jak bez rukou rozsvítit světlo. Vystudoval jsem robotiku na ostravské VŠB-TUO a dnes už umím sestrojit speciální myš pro ovládání hlavou a ústy, mám na ni i patent,“ vzpomíná dnes dvaatřicetiletý mladý muž, který začal s větší výrobou „ústních myší“ v roce 2009 a od té doby pomohl desítkám lidí upoutaných na vozík či lůžko, kteří by jinak nemohli nejen používat počítač, ale třeba by si nedokázali ani doma zapnout televizi. „Naše MouthMouse je zařízení, kterým uživatel během dvou sekund (i rychleji) ovládne jediným dotykem hlavou nebo ústy počítač, telefon, televizi nebo rádio, ale také hračky nebo spotřebiče v domě – sám si člověk rozsvítí a dokáže ovládat domácnost, ačkoli normálně je nepohyblivý od hlavy dolů,“ popisuje Petr Uličný s tím, že on sám cítí obrovskou satisfakci především v tom, že jeho vynález má smysl a pomáhá.  Už nejméně dvě desítky handicapovaných jej využívají, sestavení je vždy individuální dle potřeb zákazníka a hotový výrobek stojí od 5 do 80 tisíc korun. Většinou lze na tyto inteligentní kompenzační pomůcky získat státní příspěvek.

Myš pomáhá  třeba Davidu Kozelskému z Velké Polomi, který od hlavy dolů ochrnul po havárii před více než dvaceti lety, ale který si díky Uličného patentu zahraje jakoukoli hru na počítači, píše maily a dokonce si díky inteligentní myši dokáže občas i přivydělat třeba webdesignem. „Jsem stejně rychlý, jako kdybych držel myš v ruce a myslím, že Petrův vynález nemá konkurenci. Zkoušel jsem podobnou myš z Rakouska, ale to byl typ foukací, tolik toho neuměl a byl nesrovnatelně dražší,“ říká David Kozelský.  On sám získal na pomůcku příspěvek od státu, ta jeho myš přišla celkem na 65 tisíc.

Petr Uličný získal díky svému patentu několikaměsíční  pobyt v bostonském inovačním centru a oslovil i Američany, s nimiž dnes vyjednává o výrobě a pokud vše vyjde, měl by jeho patent uspět i ve Spojených státech. „Rád bych rozjel větší výrobu a k tomu pochopitelně potřebuji vstupní investice,“ dodal Petr Uličný.

O Petrovi Uličném píše Týden.cz, Finanční noviny.cz, idnes.cz a vysílá o něm ČT.

zpět na seznam novinek